Silikon Çekme Onarımının ve İşlem gücü

Silikon Çekme Onarımının ve İşlem gücü

Silikon Çekme Onarımının ve İşlem gücü

21/05/2021

Tutkal Çekme Onarımının ve İşlem Gücü

Günümüzün otomobil ve kamyon üreticileri, ana gövde panellerini yapmak için öncelikle tavlanmış çelik ve alüminyum kullanıyor. Tamponlar ve yardımcı parçalar için plastik ve kompozitler kullanırlar, ancak büyük gövde panellerinin çoğu için çelik, sertleştirilmiş çelik ve giderek artan şekilde alüminyum kullanırlar. Üreticiler, mukavemeti, korozyona karşı direnci ve hafifliği nedeniyle alüminyumdan bazı çerçeveler bile yapıyorlar.

Yıllar önce bir göçüğü onarmak için, kaporta atölyesi teknisyenleri rutin olarak paneli çıkardı ve çukuru arkadan dövdüler. Bu tür onarımlar, yekpare yapı, daha sofistike üretim teknikleri ve paneller genellikle ön kısımda ışıklar ve sensörler ve arkada kablolar ve yalıtım gibi elektronikler içerdiğinden günümüzde gittikçe daha az bir seçenek haline geliyor.

Saplama Kaynağı

Teknisyenler çoğu kaporta atölyesinde panel onarımı için saplama kaynağı kullanır. Bu, alüminyum çivilerin panele kaynaklanması, çivilere bir çekme aletinin takılması ve girintinin önden çekilmesi anlamına gelir. Saplama kaynağı, panelin çıkarılmasını içermez, ancak yine de önemli ölçüde vurma, doldurma, şekillendirme ve bitirme işi gerektirir.

Bir çukuru onarmak için kaynak yapmış olan herhangi biri size bunun sorun yaratabileceğini söyleyebilir. Alüminyum çıtçıtlar genellikle çekme sırasında açılır, bu da geri kalan çivilerle yeniden kaynak yapmanız veya çekmeye çalışmanız gerektiği anlamına gelir, belki de işe yaramazsa daha fazla hasara neden olur. Ayrıca, çektikten sonra çivileri çıkarırken, metaldeki delikleri kolayca yırtarak size daha fazla onarım yapabilirsiniz. Sonunda çekişinizi bitirdiğinizde, çıtçıtları çıkarmanız ve alanı temizlemeniz gerekir.

Azaltılmış Yüzey Alanı Problemler Yaratır

Saplamaların bazen dışarı çıkmasının nedeni, panel üzerinde çok az yüzey alanı kaplamasıdır. Yüzey alanı, çekme kuvvetini sürdürecek kadar büyük değil. Sonuç olarak, çektiğinizde, çıtçıtlar dışarı çıktıkça panelde delikler açarsınız çünkü çok az yüzey alanı vardır ve bu nedenle metalde çekme için çok az mukavemet vardır. O halde, daha fazla saplama kaynağı yapmadan çekme için yüzey alanını nasıl artırabiliriz?

Silikon  Avantajları

Silikon çekme onarımı (SÇO) ile hasarlı bölgeye çıkıntı adı verilen plastik bir parça takarsınız. Çıkıntı, bir çividen çok daha fazla yüzey alanını kaplar, böylece göçüğü çekebileceğiniz daha fazla alana sahip olursunuz. Bu, panele delik şeklinde ek hasar verme korkusu olmadan daha fazla çekme gücü uygulamanıza olanak tanır. Ayrıca saplama kaynağı yapmadığınız için panel yüzeyini bozmuyorsunuz.

SÇO, göçüğün çekilmesi için verimli ve temiz bir yol sağlar. Şerit ve yapışkan çekme yöntemi ile yapıştırıcı kuruduktan sonra çekme aletinizi kulakçığa takar ve göçüğü dışarı çekersiniz. Göçüğü çektikten sonra, yapıştırıcıyı çıkarmanız, küçük bir sıyırma ve bitirme işlemi yapmanız yeterlidir. Çiviler kırılmaz, sonuç olarak doldurulacak ek delikler olmaz.

SÇO'nın bir başka avantajı, paneldeki elektronik ve yalıtıma zarar vermekten kaçınmanın yanı sıra boyalı yüzeye verilen zararı en aza indirmesidir. Tırnağın kapladığı yüzey alanı bir saplamadan daha büyük ve bu nedenle çekme için daha iyi olmasına rağmen, çıkıntı ve onu panele tutturmak için kullanılan yapışkan, kaynaklı bir saplamaya kıyasla çok az hasar bırakır veya hiç hasar bırakmaz. Sıklıkla, birkaç yüksek noktaya vurduktan ve bazı küçük doldurma ve bitirme işlemlerini yaptıktan sonra, iş biter ve bir sonrakine geçmekte özgürsünüz.

SÇO, saplama kaynağı çekmeye göre çok daha az müdahalecidir ve size üzerinde çalışabileceğiniz daha fazla yüzey alanı sağlar. Sonuç, panele daha az hasar vererek ve dolayısıyla daha az doldurma, astarlama ve boyama ile daha fazla çekme gücüne sahip olursunuz. Genel olarak, çekme işleminin kendisi için daha az çaba ve zaman harcarsınız ve bitirme işlemi için çok daha az zaman ve çaba harcarsınız. Bu, yenilmesi zor bir kombinasyon.

Temel İlkeler

Temel Silikon Çekme Onarımı tekniği basittir. Hazırlamak için yüzeyi temizledikten sonra, yüksek mukavemetli, çıkarılabilir yapıştırıcı ve bir çekme aleti veya cihazı ile panele tutturduğunuz yapıştırılmış bir "dent" kullanarak göçüğü önden çekersiniz. Çekme işlemini bitirdikten sonra, bugün çalıştığınız gibi bazı yüksek noktaları yıkmanız gerekebilir. Ancak az noktada küçük dolgu, astarlama ve boyamanın yanı sıra, çoğu durumda işinizi bitirdiniz.

Ayrıca SÇO ile mağazanızda alüminyum ve çelik gövde çalışması için ayrı çalışma alanları bulundurmanıza gerek kalmaz. Çekme teknikleri, araçları ve sonlandırma işi her iki metal için de aynıdır.

SÇO'yı öğrenmek, yalnızca yüzeyi temizleyerek hazırlanmayı değil, aynı derecede önemli olan, sıcaklığın hem panel hem de yapıştırıcı için doğru olduğundan emin olmayı gerektirir. Teknisyenler ayrıca kullanılacak doğru denleri (öpücükleri) ve eldeki iş için en iyi çekme aracını seçmelidir. 

Muhammed Akbeniz

Add Comment

Ücretsiz Kargo
Kapıda Ödeme
7/24 Destek
Güvenilir Eller
Güvenli Ödeme
SSL Sertifikası
Geri İade
İade Kolaylığı